در مورد اثرات جانبی افت شنوایی و تاثیر آن ها بر زندگی روزمره بیشتر بدانید:آیا از عوارض جانبی افت شنوایی اطلاع دارید؟ آیا در مورد تاثیر آن بر زندگی روزمره چیزی می دانید؟ در ادامه به برخی از مشکلات ناشناخته ی از دست دادن شنوایی اشاره می کنیم.
افرادی که با افت شنوایی دست و پنجه نرم می کنند, با چالش های زیادی روبرو هستند. افت شنوایی به مرور زمان ممکن است ناامید کننده باشد. خصوصا اگر در مورد عوارض جانبی آن کمتر بدانیم. مشکلاتی چون افسردگی و اضطراب منجر به کاهش کیفیت زندگی می شود. در این نوشتار به برخی از علایم شایع که کمتر راجع به آنها صحبت شده اشاره می کنیم .عدم درمان افت شنوایی منجر به عواملی می شود که می تواند بسیار غافلگیر کننده باشد.
بدن و ذهن انسان پیچیده تر از آن چیزی است که فکر می کنید. تغییر در قسمتی از بدن, بر روی سایر قسمت ها به روش های غیر منتظره تاثیر گذار است. هنگامی که از افرادی که به وزوز گوش یا انواع افت شنوایی دچارند صحبت می کنیم, اثرات ناشی از افت شنوایی فقط به علایم مشاهده شده محدود نمی شود . اگر در حال حاضر مشکلات شنوایی دارید و به آنها بی اهمیت بودید ممکن است برخی علایم زیر را تجربه کرده باشید.

کاهش عملکرد شناختی:

کاهش عملکرد شناختی یک اصطلاح پزشکی و تخصصی است و بدان معناست که کاهش شنوایی می تواند به طور مستقیم بر سلامت مغز تاثیرگذار باشد. شنوایی به عنوان یکی از حواس اصلی است و عدم تحریک اعصاب شنوایی می تواند منجر به عدم توانایی در شنیدن شود. کاهش در تحریک اعصاب, باعث می شود که مغز اطلاعاتی دریافت نکند. به مرور زمان عدم توانایی در شنیدن می تواند به طور مستقیم بر عملکرد شناختی شما تاثیرگذار باشد. شواهد حاکی از آن است که عدم درمان افت شنوایی می تواند احتمال زوال عقل را بالا ببرد. این مساله لزوم رسیدگی فوری و توجه به دریافت مراقبت های شنوایی را پررنگ می کند.

بهداشت روان افت شنوایی افت شنوایی:

برای بسیاری از افراد, سلامت روان می تواند مستقیما تحت تاثیر احساسات ما در یک روز باشد. به طور کلی افت شنوایی منجر به منزوی شدن افراد می شود. در نتیجه مشکلات بهداشت روان به اندازه ی کاهش شنوایی, دشوار است. اختلالات اضطرابی, افسردگی و سایر اختلالات می تواند به مشکلات شنوایی در افراد خاص مرتبط باشد. به خصوص در مورد شرایط شنوایی مزمن یا طولانی مدت, اختلال خلقی و اختلال عاطفی در طولانی مدت ممکن است با کم شنوایی در ارتباط باشد. بهترین کار که می توانید برای کاهش اثرات روانی افت شنوایی انجام دهید درمان سریع و موثر آن است.

مشکل ارتباطی افت شنوایی:

جای تعجب نیست که اگر ادعا کنیم بسیاری از بیماری های مزمن می توانند تاثیر جدی بر روابط شما با اطرافیان داشته باشند. افت شنوایی نیز از این قاعده مستثنی نیست و طبق آمار افراد دچار افت شنوایی سخت تر می توانند رابط اجتماعی خود را حفظ کنند. افت شنوایی ارتباط با جهان اطراف را دشوار می کند. انزوایی که در صورت عدم درمان و پیگیری می تواند روابط کاری و شخصی را تحت تاثیر قرار دهد. صحبت کردن با دیگران و گوش دادن به حرف های دیگران بخش مهم یک رابطه است. چیزی که عدم درمان افت شنوایی می تواند در آن اختلال ایجاد کند.


دردهای مزمن افت شنوایی:

همانطور که اضطراب, استرس و تنش می تواند منجر به دردهای شکمی, معده و مشکلات جدی دیگر در بدن شود. کم شنوایی نیز می تواند به همان اندازه روح و در نتیجه جسم را تحت تاثیر قرار دهد . گرفتگی عضلات, درد در شکم, اسهال ,یبوست فقط معدود علایمی است که می توان به آنها اشاره کرد پس درمان افت شنوایی را جدی بگیرید.
در صورت تجربه عوارض جانبی حاصل از افت شنوایی یا وزوز گوش چه باید کرد؟
اگر افت شنوایی دارید خواه به دلیل مشکلات کانال گوش, زنگ زدن در گوش یا سایر اشکال افت شنوایی, اولین گام مشورت با یک متخصص شنوایی شناس است .برای افرادی که دیرتر برای درمان افت شنوایی را اقدام می کنند و با عوارض جانبی افت شنوایی مواجه شدند, کار دشوارتر است و لازم است تا با روان درمانگر مشورت کنند. تنها یک عارضه ی جانبی و یک درمان خاص وجود ندارد . اگرچه مشورت با متخصص می تواند در انتخاب مسیر درست موثر باشد.شما می توانید برنامه ای مشخص برای درمان افت شنوایی خود در نظر بگیرید و عوارض جانبی آن را مدیریت کنید. دریافت یک روش درمانی موثر آسان و ممکن خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *