ایموجی یا شکلک های مرتبط با گوش و شنوایی:

ایموجی یا شکلک تصاویر مفهومی یا صورتک هایی هستند که در پیام های مجازی مورد استفاده قرار می گیرند.

امروزه عموم مردم نسبت به مشکلات شنوایی بیش از هر زمان دیگری آگاهی دارند و این مساله بسیار با ارزش و حایز اهمیت است.
در اواسط سال ۲۰۱۹ شرکت اپل از ارایه ایموجی های جدید رونمایی کرد. در حالی که ایموجی های قدیمی تر بیشتر به نمادهای ظاهری اختصاص داده شده بود, این تغییر متفاوت, در iOS 12.3 ایموجی های مرتبط با ناتوانی های جسمی را نیز به سایر ایموجی ها اضافه کرد. از ایموجی صندلی های چرخدار گرفته تا بازوهای بیونیک. اما در حوزه ی شنوایی و سمعک, ایموجی های مربوط به گوش و شنوایی قابل توجه بود. این ایموجی ها تلنگری بود جهت آگاهی از یکی از مسایل بهداشتی در حوزه ی سلامت, که همواره کمتر مورد توجه قرار می گیرد به دلیل اینکه در ظاهر نقصی در بدن فرد کم شنوا دیده نمی شود.

ایموجی سمعک نماینده ی چیست و چرا اهمیت دارد؟

برای افراد جوانتر که مشکلات شنوایی دارند استفاده از سمعک چالش بزرگی است. استفاده از سمعک بر روی اعتماد به نفس آنها تاثیرگذار است و می تواند باعث اضطراب شود. با وجود پیشرفت های چشمگیر, قرارگیری سمعک بر روی گوش با چشم دیده می شود. سمعک ها هر چقدر هم که کوچک باشند با چشم قابل مشاهده هستند. در گذشته کم شنوایی یک مشکل جدی به شمار می آمد و به دلیل اطلاعات اندکی که در اختیار افراد کم شنوا و افراد عادی قرار می گرفت اغلب افراد کم شنوا دچار انزوا و افسردگی بودند.
امروزه با افزایش سطح آگاهی در افراد کم شنوا و استفاده صحیح از سمعک مناسب, سطح فعالیت های اجتماعی افراد کم شنوا افزایش یافته است. در فضاهای مجازی نیز روزانه هزاران نفر از ایموجی های کم شنوایی استفاده می کنند.
یکی از عناصر مهم در به روز رسانی ایموجی این است که هیچ تمایز خاصی بین طرح های که برای افراد کم توان در نظر گرفته شده و سایر شکلک ها وجود ندارد. این امر کم توانی را عادی جلوه می دهد و کمک می کند تا افراد کم توان هم به راحتی از تلفن همراه خود استفاده کنند.
قابلیت و امکان مکالمه آزاد در فضای مجازی و استفاده از شکلک ها به جوانان و نوجوانان کمک کرده تا کم شنوایی را به عنوان بخشی از واقعیت زندگی شان بپذیرند و به راحتی در کنار مردم عادی حاضر شوند.

آيا آگاهی از کم شنوایی اهمیت دارد؟

افت شنوایی شرایطی نیست که صرفا افراد مسن را تحت تاثیر قرار دهد. کودکان, نوجوانان و جوانان نیز ممکن است به دلایل گوناگونی چون بیماری و عوامل ژنتیکی دچار افت شنوایی شوند.
آگاهی از افت شنوایی باید برای تمام افراد در تمام سنین فراهم شود . با اطلاع رسانی صحیح, افراد کم شنوا باید بتوانند مانند افراد عادی در جامعه حضور یابند و در کنار افراد عادی به فعالیت های اجتماعی بپردازند. طراحی ایموجی های کم شنوایی و سمعک گامی در این راستا ست.
به طور کلی مشکلات شنوایی نباید موجب اضطراب در شما شود. اگر فکر می کنید که دچار مشکل شنوایی هستید با انجام تست شنوایی شروع کنید. با مراجعه بع کلینیک های شنوایی شناسی هر چه زودتر صدا را به زندگی خود باز گردانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *