آیا شمع گوش برای استفاده بی خطر است؟

شمع های گوش معمولا در تبلیغات بعنوان درمان خانگی برای گرفتگی گوش یا گوش درد کاربرد دارد اما آیا واقعا این کار عملی است و چقدر بی خطر است؟
تجمع جرم گوش بسیار درد آور و آزار دهنده است. اگر از تجمع جرم گوش رنج می برید احتمال رهایی از درد وجود دارد. بسیاری از افراد به درمان های خانگی مانند استفاده از قطره ی گوش و شمع گوش پناه می برند. اما اینگونه درمان ها راه کار موثر نیستند و عموما جنبه ی تبلیغاتی دارند. بهتر است برای درمان به متخصصین شنوایی شناس یا پزشکان گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

شمع گوش چیست؟

شمع گوش همانطور که از نامش پیداست شمعی با طول ۵ تا ۶ سانتی متر است. انتهای این شمع در داخل کانال گوش قرار می گیرد و سر دیگر آن آزاد است. این طور که ادعا می شود با سوختن شمع جرم گوش تخلیه می شود.بسیاری از افراد ادعا می کنند که شمع گوش در درمان وزوز گوش, انسداد گوش, درد گوش و آنفولانزا موثر است.
در تبلیغات, شمع گوش را بسیار سودمند دانستند و ادعا می کنند که تخلیه جرم گوش با شمع راه حل بسیاری از بیماری های مربوط به گوش است. به هنگام استفاده از آن به یک سمت دراز می کشید و سینی برای محافظت بر روی گوش و صورت قرار می گیرد, سپس شخص دیگری شمع را داخل کانال گوش قرار می دهد. شمع را به مدت ۱۵ دقیقه روشن می کند. فرض بر آنست که در این مدت گوش پاکسازی می شود و سپس گوش دیگر به همین ترتیب.

سوال اینجاست که آیا این راه کار عملی است؟

پاسخ به طور واضح “خیر” است. مطالعات گسترده ای بر تاثیرات شمع بر گوش صورت گرفته است و نتیجه این مطالعات مشخص شده که این کار بی فایده است و فقط ریسک جدی بهمراه دارد.

در بهترین حالت ممکن شمع گوش بی تاثیر است اما همواره اینچنین نیست و گاهی ممکن است موجب افت شنوایی و آسیب های جدی به گوش شود.

ادعا می شود که شمع گوش جرم گوش را تخلیه می کند. اگر این ادعا درست باشد در واقع وجود میزانی از جرم در گوش برای محافظت از گوش لازم است.
ضمن اینکه حتی اگر دمای شمع بع اندازه ی کافی بالا باشد این گرما برای داخل گوش خطرناک است و هرگز نباید منبع حرارت را داخل گوش قرار دهید.

ریسک های شمع گوش:

فشار جرم گوش به سمت کانال گوش
خطر سوختگی با شمع
افزایش جرم گوش و خطر انسداد
سوراخ شدن پرده ی گوش


چگونه از جرم گوش رهایی یابیم؟

اگر از تجمع جرم گوش رنج می برید و به شما توصیه شده که شمع گوش راهی آسان و ارزان است, باید بدانید که مشکلات بیشتری را پیش روی شما قرار می دهد. پزشکان گوش حلق و بینی راه های ایمن و راحتی را برای تخلیه جرم گوش پیش روی شما قرار می دهند.

مهم است که از گوش های خود مراقبت کنید و در صورت بروز هر گونه مشکل با متخصصین شنوایی شناس در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *