شنوایی در فصل سرما

چگونه از گوش های خود در هوای سرد محافظت کنیم؟

رسیدن فصل سرما برای کسانی که مشکل شنوایی دارند, اندکی چالش برانگیز است. خصوصا هنگامی که موضوع” سلامت گوش” در میان است. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که با وزوزگوش یا سمعک در فصل سرما دست و پنجه نرم می کنید بدانید که تنها نیستید در اینجا اطلاعاتی درباره ی اینکه چگونه شنوایی را مدیریت کنیم در اختیار شما قرار خواهیم داد.


چرا گوش های ما تحت تاثیر آب و هوا قرار می گیرند. گوش ها, علیرغم سایر بخش های بدن لایه های چربی جهت نگهداری از گرما ندارند. این بدان معناست که گوش ها در سرما به سرعت آسیب می بینند.

به همین دلیل است که استفاده از کلاه و گوش گیر در فصل سرما بسیار متداول است. در جاهایی که برودت هوا بالاست گوش ها بدون محافظ آسیب می بینند و این آسیب به صدای زنگ در گوش, کم شنوایی و در نهایت سایر آسیب ها منجر خواهد شد.

واقعیت این است که ما هر سال فصل سرما را تجربه می کنیم ولی هیچگاه گوش های ما به سرما عادت نخواهند کرد خصوصا برای کسانی که زمان بیشتری را در فضاهای سربسته سپری می کنند. زنگ زدن در گوش و تجمع جرم گوش از شایع ترین اثرات سرما هستند.
برای عده ای از افراد این شرایط بسیار دردناک و تنش زاست و نیاز به رسیدگی فوری دارد. با مراقبت از گوش های خود در فصل سرما سلامت و شادی را به زندگی خود بازگردانید.


آلرژی فصلی چگونه بر شنوایی تاثیرگذار است:

آلرژی فصلی از اواخر تابستان تا شروع پاییز همواره همراه شما خواهد بود و با نشانه هایی همراه است. از جمله:
-مشکلات شنوایی موقت
-احساس تورم در گلو
-تجمع جرم گوش در بعضی مواقع
-احساس خارش در گلو
احساس درد در گوش داخلی
صدای زنگ در گوش
برخی از این نشانه ها شایع تر از بقیه هستند. اگر گوش های حساس و آسیب پذیری دارید بهتر است در فصل پاییز بیشتر مراقب شنوایی خود باشید. برای کسانی که از آلرژی های فصلی رنج می برند شروع فصل سرما دردسر ساز است. اگر وزوز گوش یا تجمع جرم در گوش دارید, بهتر است با متخصص شنوایی شناس در میان بگذارید.


به دنبال علایم باشید:

شکی نیست که در فصل سرما علایم آلرژی شایع تر است در صورتی که هر یک از علایم زیر را داشتید:

احساس درد و خارش در گوش داخلی
تورم در گوش یا احساس تجمع جرم یا آب در گوش
احساس گرفتگی گوش و کاهش شنوایی
احساس کم شنوایی در گوش ها


در صورتی که هر کدام از این علایم ادامه دار شد, مشورت با یک متخصص شنوایی شناس بهترین راه کار برای شماست. اگرچه که برخی از این نشانه ها به مرور زمان از بین خواهند رفت ولی برای اطمینان بهتر است با متخصص شنوایی شناس ما در ارتباط باشید.


از شنوایی خود به هنگام فعالیت های خارج از منزل مراقبت کنید:

از شکار تا بازی فوتبال خارج از منزل در فصل سرما می تواند بر شنوایی شما تاثیرگذار باشد. در هر موقعیتی که فکر می کنید در معرض صدای بلند قرار خواهید گرفت استفاده از محافظ گوش الزامی است. اگر فکر می کنید که میزان بلندی صدا از ۸۰ دسی بل بیشتر خواهد بود از گوش گیر استفاده کنید.
از سایر گزینه ها از جمله هدفون هایی با قابلیت حذف نویز استفاده کنید. همچنین باد و طوفان عامل افزایش میزان نویز در گوش برای افراد کم شنواست. با محافظت از گوش خود در فصل سرما از خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *