رانندگی با سمعک

ده نکته قابل توجه به هنگام رانندگی با سمعک:

در حالی که دید شما مهمترین حس در رانندگی است, شنوایی شما نیز نقش مهمی در تعامل با جهان اطراف دارد.اگر شما افت شنوایی دارید در اینجا به نکاتی اشاره می شود که در حین رانندگی بهتر است به آنها توجه کنید:
تقریبا نیمی از افراد بالای ۶۵ سال دچار میزانی از افت شنوایی هستند و هنوز هم برای انجام کارها و امور روزمره شان به رانندگی علاقه مند هستند.افت شنوایی نباید مانع از رانندگی و انجام امور روزمره شود بلکه لازم است تا برای محافظت از خود و سایر افراد نکات لازم را در نظر داشته باشید.
در صورت استفاده یا عدم استفاده از سمعک راه هایی وجود دارد که می تواند باعث افزایش آگاهی و ایمنی در جاده شود. استفاده از سمعک برای رانندگانی که افت شنوایی متوسط تا عمیق دارند به شدت توصیه می شود خصوصا اگر علاقه به رانندگی دارند. در اینجا به نکاتی که رعایت انها در حین رانندگی الزامی است اشاره می شود.

استفاده از سمعک در حین رانندگی الزامی است:

اگر سمعک دارید به هنگام رانندگی حتما از سمعک خود استفاده کنید و اگر تاکنون سمعک تهیه نکردید و از افت شنوایی رنج می برید هم اکنون اقدام کنید.

از شارژ داشتن سمعک پیش از خروج از منزل اطمینان حاصل فرمایید:

اگر سمعک شما با باتری کار می کند از بهمراه داشتن باتری یدک اطمینان حاصل کنید و در صورتی که قابل شارژ‌ است سمعک خود را حتما قبل از سوار شدن به خودرو به طول کامل شارژ‌کنید.

از گوش دادن به موسیقی در جاده خودداری کنید:

گوش دادن به موزیک و رادیو موجب پرت شدن حواس در حین رانندگی می شود. بهتر است که در حین حرکت حواس خود را کامل به مسیر معطوف کنید.

دید آینه را کنترل کنید:

در برخی موارد افرادی که افت شنوایی دارند به آینه ی بزرگتری نیازمندند تا دید خود را گسترده تر کنند.

از بلند و واضح بودن GPS اطمینان حاصل فرمایید:

نگاه کردن مدام بهGPS مسیر یابی موجب پرت شدن حواس حین رانندگی می شود. در طول مسیر از واضح بودن مسیر مطمین باشید.

از همراهان خود در خودرو بخواهید با صدای بلند صحبت نکنند:

صحبت کردن در حین حرکت موجب پرت شدن حواس می شود. از همراهان خود در خودرو بخواهید که سکوت کنند و در صورت لزوم با صدای آرام صحبت کنند.

از دید درست خود مطمین شوید:

اگر از لنز یا عینک استفاده می کنید استفاده از آن در حین حرکت الزامی است.

پنجره ی خودرو را ببندید:

باد و آب دشمنان سمعک به شمار می آیند. به هنگام رانندگی از بسته بودن پنجره خودرو برای جلوگیری از نویز باد اطمینان حاصل فرمایید.

در صورتی که پلیس خودرو شما را متوقف کرد وی را از افت شنوایی خود مطلع کنید


نکات فوق تنها چند نکته در رانندگی آسان تر و امن تر با سمعک بود. در واقع نکات بیشماری وجود دارد که با رعایت کردن آنها ایمنی را به زندگی خود و دیگران هدیه دهید. پس در رعایت این نکات دقت فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *